Co si přeješ?

Nemůžeš mít všechno, co si přeješ! Skutečně!?

 

Věřím, že “nemůžeš mít všechno, co si přeješ” je věta, která vnáší do dětských srdcí velký zmatek. Protože každé malé dítě ví, že je tady na světě proto, aby si svůj život užívalo a má zcela přirozené právo na všechno, co si přeje.

Ale rodiče, učitelé a společnost dětem dávají do hlavy naprosto nefunkční přesvědčení, které děti samozřejmě postupem času přijmou za své. Děti intuitivně chápou, jak svět funguje – vědí, že ony jsou centrem svého života. Vědí, že není nic špatného na tom něco chtít. Vědí, že si nemusí nic zasluhovat, protože ony prostě jsou a to je dostatečný důvod dostat to, po čem touží. Děti v sobě nemají zanesené podvědomé obavy a strachy ze sebe samých a ze života. Děti milují samy sebe, milují svá tělíčka a milují život. Mají důvěru, že to, co chtějí, prostě bude brzy v jejich realitě a vůbec o tom nepochybují.

 

Děti take vědí, že tu nejsou proto, aby naplňovaly něčí potřeby. Vědí, že nemají zodpovědnost za to, kdo se jak kolem nich cítí. Ale postupem času větičkami typu: “Když uděláš tohle nebo když tohle neřekneš, bude se maminka cítit smutná” začínají ztrácet půdu pod nohama a začínají ztrácet spojení samy se sebou a stávají se z nich dezorientovaní jedinci visící ve vzduchoprázdnu nepochopení toho, o čem je život. Ale nikdy neztratí toto spojení úplně.
Každý v sobě máme hluboce uloženo, co je skutečně smysl života, neboť jsem prostě součást toho, co nás stvořilo. A to, co nás stvořilo je nekonečná a milující inteligence a my jsme ve své pravé podstatě tímto “zdrojem všeho”.

Proto by bylo fajn přestat dětem říkat, že nemůžou mít vše, po čem touží, ale naopak jim dát důvěru, že přesně tak to funguje – že mohou mít všechno, pokud jsou s tím v souladu a pokud to chtějí z dobrého pocitu a pro něj. A rodiče pak jako příklad prožívání smysluplného života bez stavění si jakýchkoliv limitů jsou tím nejkrásnějším, nejsmysluplnějším a nejdražším darem, které díte může od rodičů dostat.
Úspěch, tedy šťastný život prožívaný ve všech jeho oblastech, je otázka sebedůvěry a důvěry v život. Jak říká Albert Schweitzer: “Úspěch není klíčem ke štěstí, ale štěstí je klíčem k úspěchu. A pokud máš rád, to co děláš, bude se ti dařit.”